JAANUAR 2025


01.01.2025 jõustub 

Meditsiiniseadme seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus (pädevuse andmine Ravimiametile)

 RT I, 20.11.2024, 1

RT seadusuudis

Praegu tegeleb meditsiiniseadmete valdkonnaga Terviseamet ja ravimitega Ravimiamet. Kuna ravimid ja meditsiiniseadmed on mõlemad oma olemuselt ja Euroopa Liidu õiguse tähenduses tooted, on mõistlik, et nendega tegeleb sama asutus. Muudatusega viiakse meditsiiniseadmete valdkonnaga tegelemise pädevus ühest riigiasutusest (Terviseametist) teise riigiasutusse (Ravimiametisse). Koos ülesannetega viiakse Ravimiametisse üle ka need ametnikud, kes seni on Terviseametis meditsiiniseadmete valdkonnaga tegelenud. Seega on tagatud ülesannete järjepidev täitmine. Ettevõtjatel ja kasutajatel tuleb kohaneda teise asutuse poole pöördumisega, kuid pakutav teenus jääb samaks.

Lisaks valdkonna üleminekule muudetakse ka, et pädev asutus küsib täiendavaid andmeid ja dokumente üksnes vajaduse korral. Seeläbi saab vähendada nii tervishoiuasutuste halduskoormust kui ka pädeva asutuse töökoormust. Samuti on kehtiva õiguse rakendamisel selgunud, et pädeva asutuse õigus määratleda meditsiiniseadmeid tuleks õigusselguse huvides seaduses taastada. Pädeva asutuse õigus öelda, milline toode on meditsiiniseade, on võtmeküsimus ja sellise sätte puudumine takistab andmast ettevõtjatele vajalikku kindlust. Muudatusega täpsustatakse ka uuringu sponsori poolt taotluse erialase hindamise tasu maksmise korda selliselt, et sponsoril tuleb tasu maksta alles pärast seda, kui Ravimiamet on taotluse menetlusse võtnud, vältides sellega võimalikke olukordi, kus pädeval asutusel tuleb ette makstud tasu tagastada.

Samuti antakse eelnõuga Terviseametile riikliku ja haldusjärelevalve teostamiseks ligipääs tervise infosüsteemi andmetele.


01.01.2025 jõustub 
Käibemaksuseaduse ja maksukorralduse seaduse muutmise seadus

RT I, 03.12.2024, 2

RT seadusuudis

Käibemaksuseaduse ja maksukorralduse seaduse muutmise seadusega lihtsustatakse  väikeettevõtjate tegutsemist teistes liikmesriikides, võrdsustades liikmesriigis asukohta mitteomavate ettevõtjate ja asukohta omavate ettevõtjate käibemaksukohustuse tekkimisega seotud õigused ja kohustused.

Kui ettevõtjal tekib teises liikmesriigis käive, siis ta ei pea ennast enam seal registreerima käibemaksukohustuslasena, kui täidetud on kaks tingimust. Esiteks kalendriaasta käive EL-is, sealhulgas Eestis, kokku ei ületa 100 000 eurot ja käive teises liikmesriigis, kus ettevõtja soovib käibemaksuvabastust rakendada, ei ületa selles liikmesriigis kehtivat käibemaksukohustuslasena registreerimise piirmäära.

 Muudetakse maksukohustuse tekkimise piirmäära arvestamise aluseid  Loetelu tehingutest, mis arvatakse maksukohustuse tekkimise piirmäära arvestusse, sätestatakse KMSi § 19.1 lõikes 3. Võrreldes kehtiva korraga lisatakse piirmäära arvestusse kindlustus- ja finantsteenuste ning kinnisasja kasutusse andmise ja kinnisasja käive, kui need ei ole juhusliku iseloomuga. Juhuslikud tehingud on sellised tehingud, mis ei kuulu isiku tavapärase kutsetegevuse hulka ning millel on ettevõtja kogukäibe suhtes vaid teisejärguline või juhuslik tähtsus (Euroopa Kohtu kohtuasi C-716/18). Endiselt ei arvata piirmäära hulka põhivara käivet. Kuna piirmäära arvestusse arvatakse üksnes selline käive, mille tekkimise koht on Eestis, jääb võrreldes kehtiva korraga käibe piirmäära arvestusest välja näiteks KMSi § 10 lõike 4 punktis 9 nimetatud teenuse käive, kui teenust (näiteks tõlke-, konsultatsiooni- või õigusteenus või transpordivahendi lühiajaline renditeenus) osutatakse teise liikmesriigi maksukohustuslasele või piiratud maksukohustuslasele või ettevõtlusega tegelevale välisriigi isikule. Isikul ei teki siiski maksukohustuslasena registreerimise kohustust, kui kogu tema käibe moodustab maksuvaba käive ja nullprotsendise käibemaksumääraga maksustatav käive, välja arvatud kauba ühendusesisene käive.

KMS § 16 lg 2 p 3 muudatustega tuleb maksustada ka ehitise esmast võõrandamist pärast kasutuselevõttu, kui kasutuselevõtust ei ole möödunud rohkem kui üks aasta. Uue ehitise käsitluse muutmise eesmärk on vähendada olukordi, kus uus ehitis võetakse näilikult kasutusele ning mõne aja pärast müüakse käibemaksu tasumata. Sama põhimõtet rakendatakse ka ehitisele, mis on oluliselt parandatud. Sel juhul tuleb ehitist maksustada, kui see võõrandatakse aasta jooksul pärast parendamisele järgnevat taaskasutuselevõttu.


01.01.2025 jõustub
Sotsiaalhoolekande seaduse ja tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muutmise seadus (iseseisev õendusabi ööpäevaringse erihooldusteenuse osutamisel)

RT I, 11.12.2024, 1

RT seadusuudis

Seaduse eesmärk on muuta ööpäevaringse erihooldusteenuse osutamisel pakutava iseseisva õendusabi korraldus paindlikumaks, võimaldades reguleerida teenuse mahtu ja sisu vastavalt sihtrühma vajadustele. Edaspidi on võimalik osutatavat õendusteenust kohandada ning teenuse sisu ja mahtu vastavalt vajadusele uuendada.

Lisaks paindlikkusele on muudatuse eesmärk luua ühtne arusaam ja raamistik teenuse sisust, tagades seeläbi ööpäevaringse erihooldusteenuse osutamisel pakutava iseseisva õendusabi kvaliteedi ja parema seotuse tervishoiuteenuste üldise korraldamisega. Selle saavutamiseks viiakse teenuse korraldamine ja rahastamine TerK-i (Tervisekassa). Ööpäevaringse erihooldusteenuse osutamisel pakutav iseseisev õendusabi lisatakse TerK-i tervishoiuteenuste loetellu.


01.01.2025 jõustub
Sotsiaalhoolekande seaduse ja käibemaksuseaduse muutmise seadus (vaimse tervise teenus)

RT I, 11.12.2024, 2

RT seadusuudis

Seadusega luuakse eeldused, et kõikides KOV-ides oleks kodulähedane psühhosotsiaalne ja psühholoogiline abi seal elavatele inimestele kättesaadav. Selleks on vaja muuta olemasolevat praktikat ehk anda KOV-idele võimalus iseseisvalt vaimse tervise teenuseid korraldada, kasutades selleks KOV-i toetusfondi vahendeid Sotsiaalministeeriumi korraldatud iga-aastaste taotlusvoorude asemel.

Muudatus on seotud Sotsiaalministeeriumi laiema sihiga luua regulatiivsed eeldused, et sisustada terviklik vaimse tervise teenuste süsteem, sealhulgas selle puuduolevad komponendid – madala lävega kliinilist kompetentsi mittenõudvad psühhosotsiaalsed ja psühholoogilised teenused nii abivajajale kui tema lähedastele kogukonna tasandil.

01.01.2025 jõustub

Sotsiaalhoolekande seaduse muutmise seadus (pensionäritoetus)

RT I, 11.12.2024, 3
RT seadusuudis

Seaduse eesmärk on tagada riigi ressursside säästlikum kasutamine, lõpetades pensionäritoetuse maksmise ööpäevaringset üldhooldusteenust, ööpäevaringset erihooldusteenust ning kogukonnas elamise teenust (edaspidi koos ööpäevaringne hooldusteenus) saavatele vanaduspensionäridele. Kuna ööpäevaringsel hooldusteenusel olevate inimeste kulud hoolduse eest tasumisel on vähenenud, siis on riigil muutunud olukorra tõttu õigus teha pensionäritoetuse saamise tingimustes muudatusi. Tuleb arvestada, et pensionärid ei tasu enam täies mahus hooldekodus elamise kulusid ning sellest tulenevalt lõpetatakse alates 2025. aastast pensionäritoetuse maksmine üldhooldekodus ja erihooldekodus elavatele ning kogukonnas elamise teenust saavatele isikutele.



01.01.2025 jõustub
Relvaseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus
RT I, 12.12.2024, 1
RT seadusuudis

Riigi eesmärk on arendada Eesti kaitsetööstuse rahvusvahelist konkurentsivõimet ja eksporti. Venemaa sõda Ukraina vastu on toonud teravalt esile Euroopa kaitsetööstuse kitsaskohad, milleks on suuremahulisest konventsioonilisest sõjakonfliktist tulenev relvastuse ja laskemoona nõudluse kasv ning puudujääk Euroopa riikide sõjavarudes.
Praegu püüab Euroopa kaitsetööstus muutunud julgeolekuolukorraga kiirelt kohaneda ja seda toetab ka Euroopa Liit (edaspidi ka EL) eri meetmetega. Eesti kaitsetööstusel peab olema võimalus selle muutusega kaasas käia.
Selleks et kaitsetööstus saaks nõutava eesmärgi poole jõudsalt edasi liikuda, on vaja välja töötada ettevõtjate kaasamise võimalused. Kehtivate õigusnormide alusel ei ole võimalik tegevusluba taotleda ettevõtjal, kelle aktsionär või osanik, nõukogu või juhatuse liige või juriidilise isiku juhtimise üle valitsevat mõju omav muu isik ei ole Euroopa Liidu või NATO liikmesriigi kodanik. Eelnõuga kavatsetakse laiendada nende isikute ringi, kes saavad tegevusluba taotleda. Muudatuse eesmärk ei ole uusi reegleid välja töötada, vaid olemasolevaid reegleid täpsustada, kuna eelmise seadusemuudatusega piirati liigselt ka Eesti ja Euroopa Liiduga heades suhetes olevate riikide ettevõtjate võimalusi Eesti kaitsetööstuses osaleda.
Lisaks muudetakse seadusega relvaseaduse ja lõhkematerjaliseaduses dubleeritud loakohustuse menetlust. Kuna nende kahe seaduse alusel nõutavad tegevus- ja käitamisloa kontrolliesemed on sarnased, ei ole ettevõtjalt vaja nõuda mõlema seaduse alusel loa omamist. Lõhkematerjaliseaduses nähakse ette erisused, et kui relvaseaduse alusel on vajalik luba olemas, siis lõhkematerjaliseaduse alusel seda enam taotlema ei pea.

Seadusega täiendatakse kriminaalmenetluse seadustikku uue kriminaalmenetluse alustamist välistava asjaoluga, et inimesed saaksid loovutada Politsei- ja Piirivalveametile ebaseaduslikus valduses olevaid sõjarelvi.


01.01.2025 jõustub 

Sotsiaalhoolekande seaduse ja teiste seaduste muutmise seadus (erihoolekandeteenused ja elukoha aadressi muutmine) 

RT I, 18.10.2024, 1

RT seadusuudis

Seadusega jätkatakse hooldusreformi elluviimist ja omastehooldajate koormuse vähendamist. Seadusega luuakse päeva- ja nädalahoiuteenus intellektipuudega inimestele, kes toetusvajaduselt on sarnased äärmusliku toetusvajadusega inimeste ööpäevaringset erihooldusteenust kasutavate inimestega, kuid kellel on võimalik elada osa ajast koos lähedastega oma kodus ja kes vajavad kas päevasel ajal või ka ajutiselt ööpäevaringset teenus


01.01.2025 jõustub 

Välisteenistuse seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus 

RT I, 27.09.2024, 1  

RT seadusuudis

Seadusega vähendatakse koormust erialadiplomaatide ja koosseisuväliste haldusteenistujate välisesindusse lähetamisel, jättes nende lähetamisega seotud otsustuspädevuse lähetajaministeeriumile. Välisteenistusse värbamisel tehakse erisus, mis võimaldab tähtajaliselt ilma avaliku konkursita värvata tööle endisi diplomaate. Abikaasa- ja registreeritud elukaaslase tasu maksmist jätkatakse 50 protsendi ulatuses ka kaasasoleva abikaasa töötamise puhul. Samuti luuakse üksi alla 13-aastase lapsega, puudega lapse või puuduva töövõimega täisealise lapsega pikaajalisse välislähetusse minevale teenistujale võimalus võtta pikaajalisse välislähetusse kaasa tugiisik.


01.01.2025 jõustub (osal. 01.06.2025, 01.09.2025, 01.01.2026, 01.01.2027, 01.01.2028, 01.01.2031) 

Mootorsõidukimaksu seadus 

RT I, 17.08.2024, 1

RT seadusuudis

Seadusega kehtestatakse Eestis mootorsõidukimaks, mis hakkab koosnema osast, mida tasub sõidukiomanik igal aastal liiklusregistris registreeritud sõidukitelt, ning teiseks tuleb sõiduautode ja kaubikute liiklusregistris registreerimisel maksta mootorsõiduki registreerimistasu. Mootorsõidukimaksu eesmärk on suunata inimesi kasutama vähem saastavaid sõidukeid ning toetada vanade autode lõpuni kasutamist.


01.01.2025 jõustub (osal. 01.01.2026, 01.01.2027) 

Tulumaksuseaduse muutmise seadus 

RT I, 14.08.2024, 1

RT seadusuudis

Seadusega muudetakse kohalikele omavalitsustele tulumaksu eraldamise põhimõtteid. Alates 2025. aastast suurendatakse kolme aasta jooksul järk-järgult omavalitsustele pensionitulult ja vähendatakse muudelt tuludelt makstavat tulumaksu osa, nii et aastaks 2027 on need võrdselt 10,23 protsenti. Praegu saavad omavalitsused tulumaksu pensionituludelt 2,5 protsenti ja füüsilise isiku muudelt tuludelt 11,89 protsenti.


01.01.2025 jõustub
Karistusseadustiku muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus (trahviühiku suurendamine)
RT I, 29.06.2024, 1
RT seadusuudis

Seaduse kohaselt tõuseb karistusseadustikus sätestatud rahatrahvi määramise aluseks oleva trahviühiku suurus 2025. aasta algusest kaks korda ehk neljalt kaheksale eurole. Väärteo eest kohaldatav maksimaalne trahvisumma tõuseb 1200 eurolt 2400 eurole. Liiklusseaduses sätestatakse, et lubatud sõidukiiruse ületamisel on hoiatustrahvi arvutamise aluseks senise viie euro asemel seitse eurot. Sellega seoses kasvab kirjalikus hoiatamismenetluses lubatav maksimaalne hoiatustrahv 300 eurolt 420 eurole. Lühimenetluses kohaldatav maksimaalne mõjutustrahv kasvab 160 eurole,



01.01.2025 jõustub 
Riigilõivuseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus
RT I, 29.06.2024, 3
RT seadusuudis
Seadusega tõusevad 2025. aasta algusest mitmed Siseministeeriumi valitsemisala riigilõivumäärad. Seadusega muudetakse kodakondsuse saamise, taastamise ja kodakondsusest vabastamise taotluste, isikut tõendava dokumendi taotluste, elamisloa, pikaajalise viisa ja lühiajalise töötamise registreerimise taotluste, rahvastiku toimingute ning relvaseaduse ja turvategevuse seaduse alusel tehtavate toimingute riigilõivumääri. Näiteks ID-kaardi taotlemisel makstav riigilõiv tõuseb eelnõu kohaselt 30-lt 45-le ja passi taotlemisel 45-lt 60 eurole.


01.01.2025 jõustub
Tulumaksuseaduse muutmise seadus  
RT I, 19.06.2024, 1
 

Seadus fikseerib vanaduspensioniikka jõudnud füüsilise isiku maksuvaba tulu 776 euro tasemel kuus ehk 9312 euro tasemel aastas. Seeläbi tagatakse, et vanaduspensioniikka jõudnud füüsilistele isikutele kohalduv maksuvaba tulu on jätkuvalt suurem kui üldine maksuvaba tulu.



01.01.2025 jõustub
Euro kasutusele võtmise seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus
RT I, 30.05.2024, 2

Seadusega kehtestatakse  1- ja 2-sendistele euromüntidele kohustuslikud ümardamisreeglid, mis tähendab seda, et füüsilistes müügikohtades on kaupmehel kohustus ümardada sularahamakse korral ostukorvi (mitte eraldi iga toote) maksumus üles- või allapoole lähima viie sendini. Lõplik ostusumma, mis lõpeb ühe, kahe, kuue või seitsme eurosendiga, ümardatakse allapoole, ning summa, mis lõpeb kolme, nelja, kaheksa või üheksa eurosendiga, ümardatakse ülespoole.



01.01.2025 jõustub 

Ettevõtlustulu lihtsustatud maksustamise seaduse ja maksukorralduse seaduse muutmise seadus

RT I, 19.12.2024, 1

Ettevõtluskonto kaudu teenitud tulu maksustamisel tehakse  muudatused, kaotatakse ettevõtlustulu kõrgem maksumäär, st. edaspidi kohaldub 20%-line maksumäär ka nende tulude osas, mis ületavad 25 000 eurot, kuid jäävad alla 40 000 euro aastas.  Avalikud on ka ettevõtlustulu maksumaksja andmed ehk inimese nimi, isikukood ning ettevõtluskonto number. Ettevõtluskonto kasutajalt teenust ostval ettevõttel on edaspidi enne ettevõtluskontole ülekande tegemist võimalus kontrollida maksuhalduri veebilehelt ettevõtluskonto kasutaja esitatud andmete õigsust.


01.01.2025 jõustub
Taimede paljundamise ja sordikaitse seaduse ning metsaseaduse muutmise seadus

RT I, 19.12.2024, 2

RT seadusuudis

Seadusega luuakse erand, mille kohaselt võib väikeses koguses turustatavat vanade sortide seemet ja paljundusmaterjali toota, sertifitseerida ja pakendada erinevalt seni nõutust. Seejuures tuleb jälgida, et ei levitataks ohtlikke taimekahjustajaid. Muudatus soodustab vanade sortide seemne ja paljundusmaterjali tootmist ning turustamist. Samuti luuakse seadusega uuesti võimalus võtta puuvilja- ja marjakultuuride tuntud sordid sordilehte nõuetele vastava sordikirjelduse alusel. Seega saavad tarnijad paljundada ning turustada ka seni sordilehte võtmata puuvilja- ja marjakultuuride tuntud sortide paljundusmaterjali. Samuti luuakse seemnekartuli tarnijale võimalus ise trükkida seemnekartuli pakendite etiketid, mis on tarnija jaoks kiirem ja paindlikum lahendus.


01.01.2025 jõustub

Ühistranspordiseaduse muutmise seadus

RT I, 23.12.2024, 12

RT seadusuudis

Seaduse vastuvõtmine on tingitud Euroopa Kohtu 8. septembri 2022. aasta otsusest nr C-614/20, milles leiti, et teatud sõitjarühmade ‒ eelkooliealiste laste ja puudega inimeste ‒ tasuta vedamise kohustuse panemisel tuleb Euroopa Liidu otsekohalduva määruse (EÜ) nr 1370/2007  kohaselt ettevõtjale hüvitada kohustuse täitmisest tulenev finantsmõju. Ühistranspordiseaduse (ÜTS) § 34 ei olnud selle poolest kooskõlas Euroopa Liidu õigusega.  Uue seadusega ei muutu tasuta sõidu õigust omavate inimeste ring, küll aga tuleb kommertsbussifirmadel riigilt hüvitise saamiseks kontrollida reisijate tasuta sõidu õigust tõendavat dokumenti ning toetuse taotlemisel esitada muu hulgas nullpiletiga sõitnud inimeste kohta andmeid.



01.01.2025 jõustub
Riigilõivuseaduse ning narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ning nende lähteainete seaduse muutmise seadus 
RT I, 20.12.2024, 1
RT seadusuudis

Seadusega tõstetakse Sotsiaalministeeriumi haldusala riigilõive, et need vastaksid suurenenud menetluskuludele. Näiteks tõuseb sotsiaalteenuste osutamise tegevusloa tasu 32 eurolt 100 eurole. Ravimite tootmise tegevusloa riigilõiv kerkib 1000 eurolt 2500 eurole ning ravimite hulgimüügi tegevusloa riigilõiv 1000 eurolt 2000 eurole.


01.01.2025 jõustub

Vabariigi Valitsuse seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus

RT I, 30.12.2024, 1

RT seadusuudis 

Justiitsministeerium  nimetatakse ümber Justiits- ja Digiministeeriumiks. Siseministeerium saab enda ülesandeks elanikkonnakaitse kavandamise ja koordineerimise.   Lisaks muudetakse seadusega riigisekretäri ametinõudeid ja kaotatakse 1995. aastast kehtinud juriidilise kõrghariduse nõue


01.01.2025 jõustub

Tolliseaduse muutmise seadus

RT I,.30 12.2024,2

RT seadusuudis

Tolliseaduses tõstetakse juriidilise isiku trahvimäärasid. Maksu- ja Tolliameti uurimisosakonna töö efektiivsemaks muutmiseks täiendatakse ameti erivahendite loetelu ja lisatakse sellesse sidumisvahendid, sõiduki sundpeatamise vahend ja tehniline tõke. Lisaks antakse ameti vormiriietuse kandmise õigus ka peadirektorile ning Sisekaitseakadeemia töötajatele.


01.01.2025 jõustub

Jäätmeseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus

RT I, 31.12.2024, 1

Seaduse eesmärk on vähendada sõidukite kadu ja suunata kõik kasutuselt kõrvaldatud sõidukid nõuetekohasesse töötlemisrajatisse. Liiklusseaduse muudatuste eesmärk on kaotada sõiduki registrikande peatamise regulatsioonSõiduk lubatakse  liiklusregistrist kustutada juhul, kui sõiduk ei ole enam kättesaadav omanikule või tema volitatud esindajale lammutustõendi esitamiseks.


 01.01.2025 jõustub

Lastekaitseseaduse ja teiste seaduste muutmise seadus

RT I,.31.12.2024,3

RT seadusuudis

Seaduse eesmärk on parandada lastekaitsesüsteemi pakutavat abi vajavate laste märkamist, nende abini jõudmist ja abistamist, täpsustada lastekaitsetööks vajaliku andmevahetuse aluseid ja korda ning pakkuda riigipoolset stabiilset tuge hooldus-, eestkoste- ja lapsendajaperedele.


01.01.2025 jõustub 

Tsiviilkohtumenetluse seadustiku ja teiste seaduste muutmise seadus (kollektiivse esindushagi menetluse loomine)

RT I,.31.2.2024,5

RT seadusuudis

Muudatused on tehtud seoses Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi (EL) 2020/1828, mis käsitleb tarbijate kollektiivsete huvide kaitsmise esindushagisid ja millega tunnistatakse kehtetuks direktiiv 2009/22/EÜ ülevõtmisega. Direktiivi eesmärk on suurendada tarbijate usaldust, edendada ausat konkurentsi ja luua siseturul tegutsevatele ettevõtjatele võrdsemad võimalused.

Seadusega luuakse kollektiivse esindushagi menetlus, mida on võimalik kasutada juhtudel, kui ettevõtja poolne õigusnormide rikkumine on kahjustanud või võib kahjustada tarbijate või andmesubjektide kollektiivseid huve. Näiteks võib kollektiivse esindushagi menetlus olla otstarbekas olukordades, kus paljudele tarbijatele individuaalselt ettevõtja sama rikkumise tulemusena tekkinud kahju on piisavalt väike, et üksiktarbijal puuduks huvi iseseisvalt oma nõude kohtumenetluses maksmapanemiseks. Menetlus kujundatakse selliselt, et esindushagi lahendamisel kindlaksmääratud õiguskaitsevahendi kohta tehtud kohtulahendi täitmiseks ei pea tarbija ise algatama täitemenetlust, vaid seda teeb pädev üksus, kes esitas kohtule kollektiivse esindushagi.



OSALISED JÕUSTUMISED:

01.01.2025 jõustub osaliselt (jõust. 30.06.2024, 01.07.2024)
Tervishoiuteenuste korraldamise seaduse ja teiste seaduste muutmise seadus
RT I, 21.06.2024, 2

01.01.2025  jõustub tubakaseaduse muutmineTubakatooteid võõrandamiseks Eestisse toov või Eestis tubakatooteid tootev ettevõtja teatab iga aasta 31. märtsiks Terviseametile andmete esitamiseks ettenähtud ühisportaali kaudu tubakatoodete ja tubakatootega seonduvate toodete müügikogused tootemarkide ja -liikide kaupa eelmise kalendriaasta kohta. Elektroonilisi sigarette või nende täitepakendeid, sealhulgas nikotiinisisalduseta sigarette või nende täitepakendeid, võõrandamiseks Eestisse toov või neid Eestis tootev ettevõtja esitab kuus kuud enne toote kavandatavat turuleviimist või iga olulise muudatuse puhul Terviseametile elektroonilises vormis aruande. Muudetakse tubakaseadusel alusel tehtavate toimingute riigilõive.


01.01.2025 ja 01.02.2025 jõustub osaliselt
Ravikindlustuse seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus (töövõimetuse ennetamine) (jõust. 15.05.2024)
RT I, 02.05.2024, 3

Jõustub Ravikindluse seaduse uus § 49.1- Täiendav ravimi- ja meditsiiniseadmehüvitis.  

 Kuni 2024. aasta 31. detsembrini kindlustatud isiku ambulatoorseks raviks vajalike ja ravimite loetellu kantud ravimite ostmiseks põhjendatult ning tõendatult tasutud summade hüvitamisel kohaldab Tervisekassa täiendava ravimihüvitise suuruse arvutamisel ja menetlemisel käesoleva seaduse redaktsiooni, mis kehtis kuni 2024. aasta 31. detsembrini

01.02.2025 jõustub , et kindlustatud isiku endisel tööandjal või füüsilisest isikust ettevõtjal ei ole kohustust teha töövõimetuslehele omapoolseid kandeid, kui eelmisele töövõimetuslehele järgnev töövõimetusleht algab pärast töö- või teenistussuhte lõppemist ( RaviKS § 53lg 4.2= Töövõimetuslehele omapoolse märke tegemisega kinnitab tööandja isiku õigust töövõimetushüvitisele. Lõppenud töösuhte korral ei tea aga tööandja üldjuhul oma endisest töötajast midagi. Edaspidi maksab Tervisekassa sellisel juhul (kui inimesel puudub tööandjapoolne kindlustus, st tal ei ole töösuhet) isikule järglehtede hüvitised välja vaid esmase töövõimetuslehe kinnituse alusel. Seega, kui arst on järglehe lõpetanud, varasem töövõimetusleht on tööandja poolt kinnitatud, aga töösuhe on lõppenud ja uut töösuhet veel ei ole, suunatakse leht siiski hüvitamisele.



01.01.2025 jõustub osaliselt
(jõust. 01.01.2024, osal. 01.01.2026)
Liiklusseaduse ja autoveoseaduse muutmise seadus  
RT I, 22.12.2023, 1

Andmekogu vastutav töötleja teeb oma veebilehel iga aasta 25. märtsiks kättesaadavaks Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 1999/62/EÜ artikli 11 lõikes 2 nimetatud teabe teekasutustasu kohta.( LS § 190.9 lg4.1)


01.01.2025 jõustub osaliselt (jõust. 01.07.2024, osal. 01.01.2024 ja 01.06.2024)
Riigilõivuseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus  
 
Seadusega muudeti sõidukite ja maastikuautode registreerimise riigilõive. 
RT I, 30.12.2023, 1  


01.01.2025 jõustub osaliselt (jõust 30.12.2024)

Tulumaksuseaduse ja kaitseväeteenistuse seaduse muutmise seaduse ning tulumaksuseaduse muutmise seadus 

RT I, 20.12.2024, 2
RT seadusuudis

Seadusega muudetakse kahanevast maksuvabast tulust loobumise aega (ühtne maksuvaba tulu hakkab kehtima 2026. aastast).   Seadusega uuendatakse lähetuse päevaraha, laeva ja lennuki meeskonna toitlustamise, vastuvõtukulude, reklaamkingituste, töötaja majutamise, töötaja tervise edendamiseks tehtavate kulutuste, mittetulundusühingute kingitud meenete ning isikliku auto kasutamise hüvitise sätteid.

Täpsustati tervist edendavate teenuste loetelu, millele tehtavad kulutused on tööandjale maksuvabad, ning lisati MTÜ Freedom Convoy ühingute nimekirja, kellele juriidilised isikud saavad tulumaksuvabalt Ukraina heaks annetusi


01.01.2025 jõustub osaliselt (jõust 01.01.2024) 

Käibemaksuseaduse muutmise seadus 

 RT I, 01.07.2023, 2

 

Alates 2025.a maksustatakse majutus ja majutus koos hommikusöögiga senise 9% asemel  13%-lise käibemaksumääraga ning ajakirjandusväljaannete käibemaksumäär tõuseb 5%-lt uuesti 9%-le.



 

01.01.2025 jõustub osaliselt (jõust 01.01.2024, osal 01.01.2023, 01.07.2023)

Tulumaksuseaduse ja kaitseväeteenistuse seaduse muutmise seadus

RT I, 30.06.2023, 107

Füüsilise isiku ja äriühingu tulumaksumäär tõuseb alates 2025. aastast kahe protsendipunkti võrra ehk 20-lt 22 protsendile. Samas kaotatakse 14-protsendine soodusmäär äriühingute regulaarselt jaotatavalt kasumilt ja sellega seoses ka füüsilisele isikule makstud dividendilt kinnipeetav seitsmeprotsendine tulumaks.  See tähendab, et äriühingud peavad 2025. aastast hakkama regulaarselt jaotatavatelt dividendidelt tasuma tulumaksu 22%. 



 

01.01.2025 jõustub osaliselt (jõust 01.01.2024, osal 01.05.2024 ja 01.01.2026) 

Alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse ning alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse ning teiste seaduste muutmise seaduse muutmise seadus


RT I, 01.07.2023, 1


01.01.2025 tõusevad nii alkoholi kui ka tubakatoodete aktsiisimäärad   5%. Näiteks    õlle aktsiis on 14 eurot õlle etanoolisisalduse ühe mahuprotsendi kohta hektoliitris Sigarettide aktsiisimäär koosneb fikseeritud määrast 1000 sigareti kohta ja sigarettide maksimaalse jaehinna alusel arvutatud proportsionaalsest määrast. Fikseeritud määr on 106,00 eurot ja proportsionaalne määr 30 protsenti sigarettide maksimaalsest jaehinnast.




01.01.2025 jõustub osaliselt (jõust 01.01.2026, osal 01.07.2024, 01.03.2025)

Maamaksuseaduse muutmise seadus

(RT I, 30.06.2024, 1
 

Seadusega   kehtestatakse esiteks elamumaa ja maatulundusmaa õuemaa kõlviku maksimaalseks maksumääraks 1,0% maa maksustamishinnast praeguse 0,5% asemel ning teiseks kehtestatakse muu maa maksimaalseks maksumääraks 2,0% maa maksustamishinnast praeguse 1,0% asemel. Muudatused rakenduvad esmakordselt 2025. a maamaksu suhtes.

Kuni 100-eurone maamaks mis tahes kohaliku omavalitsuse üksuses asuvalt maalt tasutakse 31. märtsiks. Maamaksust, mis ületab 100 eurot, tasutakse 31. märtsiks vähemalt pool, kuid mitte vähem kui 100 eurot. Ülejäänud osa maamaksust tasutakse hiljemalt 1. oktoobriks.

2025. aastal maamaksu aastase kasvu ühetaoline üleriigiline piirmäär 50% ja 20 eurot juhul, kui maamaksu summa 50% suurenemine on väiksem kui 20 eurot. See tähendab, et kui 2025. aasta maamaksusumma on vähemalt 50% suurem eelmise ehk 2024. aasta maksusummast, siis suureneb maksusumma 50%. Kui 50% on vähem kui 20 eurot, siis suureneb maamaksusumma 20 euro võrra, kuid mitte rohkem kui maa maksustamishinna ja maamaksumäära alusel arvutatud maamaksusummani.




2025. aasta riigieelarve seadusega (RT I, 23.12.2024, 14) kehtestati sotsiaalmaksu minimaalse kohustuse aluseks olevaks  kuumääraks    
820 eurot. See tähendab, et tööandjal tuleb töötaja sotsiaalkindlustuse tekkimiseks tasuda sotsiaalmaksu senise 239,25 euro asemel vähemalt 270,6 eurot kuus


2025.aastal on  tunnitasu alammäär  5,31 eurot ja kuutasu alammäär täistööajaga töötamise korral 886 eurot ( Vabariigi Valitsuse määrus , 

RT I, 21.12.2024, 26



09.01.2025 jõustub

Riigikogu liikme staatuse seaduse täiendamise seadus

RT I, 30.12.2024, 3

Seaduse eesmärk on vähendada riigi kulusid Riigikogu liikme tööga seotud kulude hüvitamisel. Selleks vähendatakse Riigikogu liikme tööga seotud kulude hüvitamise piirmäära ühe kuuendiku võrra. Eelnõu on välja töötatud lähtuvalt laiaulatuslikest riigieelarvekärbetest, et hoida kokku riigi raha.


10.01.2025 jõustub

Vangistusseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus

RT I, 31.2.2024,4

RT seadusuudis


Vangistusseadusesse lisatakse isikuandmete töötlemist puudutavad lisasätted, mis täpsustavad andmesubjekti õiguste teostamise erisusi ja antavaid garantiisid.

Seaduse eesmärgiks on tagada õigusselgus, tõhusamalt tagada õiguskorra kaitse ja vangla julgeolek ning aidata kaasa kinnipeetavate suunamisele õiguskuulekale käitumisele. Oluline on, et kinnipeetavate ja kriminaalhooldusalustega tegeleksid usaldusväärsed ning vanglateenistujatele kehtestatud nõudmistele vastavad isikud, kes ei oleks ise ohuks vangla julgeolekule ning oleksid võimelised kaasa aitama vangla kõige olulisemale eesmärgile, milleks on kuriteo toimepanijate suunamine õiguskuulekale käitumisele. Eesmärgi saavutamiseks täpsustatakse eelnõuga vanglateenistuse õigust teha põhjendatud juhtudel isikute suhtes taustakontrolli ehk sätestatakse taustakontrolli tegemiseks selgemad õiguslikud alused. Samuti täpsustatakse kinnipeetavate, vahistatute, arestialuste ja kriminaalhooldusaluste andmekogu puudutavaid sätteid.



10.01.2025 jõustub 

Jäätmeseaduse ja pakendiseaduse muutmise seadus

RT I,.31.12.2024,2


Muudetakse jäätmeseadust (JäätS), täiendades ja täpsustades laiendatud tootjavastutusega seotud sätteid.

Seaduse eesmärk on viia riigisisene õigus kooskõlla Euroopa Liidu õigusega ja kehtestada meetmed, millega välditakse ja vähendatakse jäätmete tekitamist ning jäätmete tekitamise ja käitlemise negatiivset keskkonnamõju. Seadus  viib mootorsõiduki ja mootorsõiduki osade tootja termini kooskõlla romusõidukite direktiiviga





15.01.2025 jõustub
Kinnistusraamatuseaduse muutmise seadus
RT I, 28.11.2024, 2
RT seadusuudis

Seaduse eesmärk on parandada isikuandmete ja eraelu kaitset, samas tuleb kinnistusraamatu avalikkuse põhimõtet piirata nii vähe kui võimalik, kaitsmaks õiguskindluse väärtust, sest kinnistusraamat peab jääma registriks, mis tagab kinnisomandi puutumatuse ning millele saavad tugineda kinnisvaratehingud. Lisaks on kinnistusraamatu andmetel ka laiem riiklik julgeoleku aspekt – seda peab kaitsma väljastpoolt tulevate rünnakute eest. Kinnistusraamat täidab riigi ühe olulisema registri eesmärki vaid siis, kui sealsed andmed on terviklikud, st andmeid ei peideta ning need on kõigile vajaduse korral kättesaadavad. Küll aga saab piirata andmetele ligipääsetavust, et tagada parem isikuandmete ja eraelu kaitse ning riiklik julgeolek.

Praegu saab end e-kinnistusraamatus autentinud isik teha päringu isiku nime ja isikukoodi järgi ning osta 3 euro eest kinnistu registriosa andmestikku, kust nähtub nii kinnisasja omanik kui ka kinnisasja koormavad piiratud asjaõigused.

Koduomanike paremaks kaitsmiseks piiratakse kinnistusraamatu päringusüsteemis päringu tegemist nii, et üksikpäringuga ei ole tavakasutajal võimalik e-kinnistusraamatust enam füüsilise isiku nime ja isikukoodi järgi andmeid otsida. Kinnistusraamatu avalikkus säilib ning füüsilisest isikust omaniku andmeid on võimalik kätte saada aadressi, katastrinumbri või registriosa numbri järgi otsides.


17.01.2025 jõustub
Raamatupidamise seaduse muutmise ja sellest tulenevalt teiste seaduste muutmise seadus
RT I, 07.01.2025, 1
RT seadusuudis

Seaduse eesmärk on üle võtta Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv (EL) 2022/2464, st kehtestada nõuded kestlikkusaruande koostamiseks ja avaldamiseks ettevõtja majandusaasta aruande tegevusaruande koosseisus ning sätestada nõuded ja pädevused nimetatud aruande audiitorkontrolli läbiviimiseks. Direktiivi (EL) 2022/2464 ülevõtmine toetab Eestis ressursitõhusa ja konkurentsivõimelise majanduse arengut (sh ettevõtjatele vajalike investeeringute kättesaadavust), aitab säästa Eesti looduskapitali ning kaitsta inimeste tervist ja heaolu keskkonnaga seotud ohtude ja mõjude eest.
 



APRILL 2025


01.04.2025 jõustub osaliselt (jõust. 01.07.2024, osal. 01.07.2025)

Liiklusseaduse ning politsei ja piirivalve seaduse muutmise seadus

RT I, 29.06.2024, 4


01.04.2025 jõustub osaliselt (jõust. 22.12.2024, osal. 01.01.2025, 01.01.2026)
Perehüvitiste seaduse ja teiste seaduste muutmise seadus

RT I, 12.12.2024, 2
RT seadusuudis


JUULI 2025




01.07.2025 jõustub (osal 01.01.2026, 01.05.2026, 01.01.2027, 01.05.2027, 01.01.2028, 01.05.2028)
Alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse ning teiste seaduste muutmise seadus
RT I, 02.01.2025, 1
RT seadusuudis



01.07.2025 jõustub

Raamatupidamise seaduse muutmise seadus

RT I, 10.10.2024, 1
RT seadusuudis

Seaduse eesmärk on eemaldada erasektoris e-arvete levikul ilmnenud takistused ja soodustada nende kasutamisel ühtse e-arvete Euroopa standardi rakendumist.

Raamatupidamiskohustuslane, kes soovib, et talle esitatakse üksnes masintöödeldavaid arveid (edaspidi e-arve), või e-arvete käitlemise teenuse osutamiseks temaga asjakohase lepingu sõlminud isik edastab selle kohta info äriregistrile. Äriregister märgib raamatupidamiskohustuslase e-arve vastuvõtjaks ja täiendab tema andmeid registris vastava e-arve käitleja tunnuse või muu e-arve vastuvõtu kanali andmetega.

Äriregistris e-arve vastuvõtjaks märgitud raamatupidamiskohustuslane võib soetatud kauba või teenuse eest tasumiseks nõuda müüjalt e-arve esitamist. Eeldatakse, et e-arve on vormistatud nõuetekohaselt, kui see vastab e-arveldamise Euroopa standardile EN 16931-1. Pooled võivad kokku leppida muu asjakohase standardi kasutamises.”


01.07.2025 jõustub (osal. 01.01.2026, 01.01.2029) Julgeolekumaksu seadus RT I, 02.01.2025, 2



SEPTEMBER 2025


01.09.2025 jõustub
Alusharidusseadus
RT I, 09.01.2025, 1
RT seadusuudis

Alusharidusseadus asendab koolieelse lasteasutuse seaduse (edaspidi ka KELS) ning sätestab alushariduse korraldamise alused, isikute õigused ja kohustused alushariduse kättesaadavuse tagamisel ja alushariduse omandamise toetamisel ning munitsipaal- ja eralasteaia (edaspidi koos lasteaed) ning munitsipaal- ja eralastehoiu (edaspidi koos lastehoid) tegevuse, rahastamise ja järelevalve alused.

Seaduse koostamise eesmärk on seada sisse süsteem, mis lähtub laste ja perede vajadustest ning võimaldab kõigile lastele, kelle vanemad soovivad pärast vanemapuhkust tööle minna, kvaliteetset alushariduse omandamise toetamist lastehoius ja lasteaias. Seni on pooleteise- kuni seitsmeaastaste laste haridusasutusteks olnud lastesõimed ja lasteaiad, lisaks sotsiaalteenusena lastehoiud. Kirjeldatud süsteemi regulatsioon on killustunud haridus-, sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonna õigusaktide vahel. Seadus loob tervikliku alushariduse süsteemi ja senisest ühetaolisema raamistiku lastehoiule ja lasteaiale, seejuures õigusliku regulatsiooni mahtu vähendades. Muudatus toob kaasa seniste sotsiaalteenust pakkuvate lastehoidude ja haridusteenust pakkuvate lastesõimede nõuete ühtlustamise ühetaoliseks haridusteenuseks. Seaduse kohaselt on kohaliku omavalitsuse üksuse ülesanne võimaldada pooleteise- kuni kolmeaastasele lapsele võimalus omandada alusharidust lastehoius, mis on haridusasutus ning kolme- kuni seitsmeaastasele lapsele võimalus omandada alusharidust lasteaias, mis on õppeasutus.


01.09.2025 jõustub

Rahvatervishoiu seadus
RT I, 02.01.2025, 3
RT seadusuudis


01.09.2025 jõustub
   
Eesti Vabariigi haridusseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus (õppimiskohustuse kehtestamine)
RT I, 23.12.2024, 1
RT seadusuudis 

DETSEMBER 2025

09.12.2025 jõustub
Isikut tõendavate dokumentide seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise
RT I, 07.01.2025, 2
RT seadusuudis


Seaduse põhieesmärk on võtta üle direktiivist tulenevad nõuded ja viia valdkonna regulatsioon kooskõlla ajakohastatud ELi õigusega. Eelnõuga täiendatakse ITDSi ja KonSi sätetega, mis võimaldavad taotluse alusel väljastada ETD kolmandas riigis või ELis olevale esindamata ELi kodanikule, kelle pass või reisidokument on kadunud, varastatud või hävinud või seda ei ole muul viisil võimalik mõistliku aja jooksul saada.

Ühtlasi antakse direktiiviga liikmesriikidele õiguse võtta ETD kasutusele ka liikmesriigi enda kodanike jaoks ning isikute jaoks, kellele liikmesriik rahvusvahelise või riigisisese õiguse alusel on kohustatud kaitset pakkuma ja kes elavad seaduslikult asjaomases liikmesriigis. Eesti võtab ETD kasutusele oma kodanike ning välismaalaste jaoks, kes elavad Eesti Vabariigis elamisloa alusel ja kellele on välja antud välismaalase pass, ajutine reisidokument või pagulase reisidokument või kelle Eesti võtab välislepingu alusel tagasi.



2026

01.01.2026 jõustub  (osal. 01.07.2025,  01.01.2029) Julgeolekumaksu seadus RT I, 02.01.2025, 2

01.01.2026 jõustub
(osal. 01.07.2024, 01.01.2025 ja 01.03.2025) Maamaksuseaduse muutmise seadus RT I, 30.06.2024, 1
RT seadusuudis

01.01.2026 jõustub osaliselt (jõust. 01.01.2024, osal. 01.01.2025) Liiklusseaduse ja autoveoseaduse muutmise seadus

RT I, 22.12.2023, 1

01.01.2026 jõustub osaliselt Meediateenuste seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus (jõust 09.03.2022, osaliselt  01.01.2026) RT I, 27.02.2022, 1, RT seadusuudis



2029

01.04.2029 jõustub osaliselt Sotsiaalhoolekande seaduse ja teiste seaduste muutmise seadus (jõust. 01.01.2024, osal.  24.12.2023, 01.04.2029) RT I, 14.12.2023, 1

2030

01.01.2030 jõustub osaliselt Riigieelarve seaduse muutmise seadus RT I, 22.12.2023, 2( jõust. 01.01.2024)