Avaandmed, robotlõks ja õigustehnoloogia Eestis

Justiitsministri kavandatava eelnõuga  „ Kohtute infosüsteemi põhimääruse“ muutmise määrusega kavandatakse kohtumenetlusega seotud teabe üldist kasutamist piirata.


xLaw rakendus on oma mitmete võimalustega olnud juba üle 3 aasta juristidele abiks õiguse tõlgendamisel, muuhulgas on võimalik käänetest sõltumatult  otsida kohtulahendeid sõna või fraasi järgi.

xLaw rakendust kasutab igapäevaselt üle 1500 juristi, muuhulgas üle 50 advokaadibüroo ja kõik Eesti kohtud.
Kohtunikud ja kohtujuristid kasutavad xLaw rakendust riigihankelepingu  alusel.

24.07.2020  avaldati Postimees artiklis „Avaandmete lukkupanek raskendab kohtute tööd“ ,  et kuigi eelnõu jätab mulje, et kohtute avaandmed muudetakse masinloetamatuks pärast määruse jõustumist, ei saa neid andmeid Riigi Teatajas masintöödelda juba üle kahe kuu.

Riigi Teataja veebilehel kohtulahendite otsingule ilmus juba 8. mail robotlõks (CAPTCHA), mis ei võimalda   masintöödeldaval kujul andmeid juba praegu alla laadida, kusjuures ligipääs on piiratud kõikidele kohtulahenditele, mitte vaid neile, kus sisalduvad isikuandmed.


Postimehe artiklis on esitanud  oma seisukohad xLaw rakenduse looja ja xLaw litsentsi pakkuva  ettevõtte ExtendLaw tegevjuht Evert Nõlv, Harju maakohtu tsiviilkohtunik Merit Helm ja Eesti Kohtunike Ühingu esimees, Tartu ringkonnakohtu kohtunik Indrek Parrest.

xLaw looja Evert Nõlv´a hinnangul takistab avaandmete sulgemine õigustehnoloogia arengut ja see puudutab nii praktiseerivaid juriste kui ka õigusteaduse arengut tervikuna. Ta leiab, et riik peaks võimaldama ligipääsu anonümiseeritud kohtulahenditele või leidma muu lahenduse.  

Harju maakohtu tsiviilkohtuniku Merit Helmi sõnul on xLaw lahendus tsiviilkohtunike ja kohtujuristide hulgas väga populaarne. Artiklis märgitaks, et „ «Tegu on väga hästi läbi mõeldud lahendusega, ma ei kujuta tööd selle lahenduseta ausalt öeldes enam ettegi, seda just juhul, kui on vaja leida ja analüüsida varasemat kohtupraktikat. Minu jaoks oli xLaw tulek tõeline tiigrihüpe, mis minu tööd oluliselt hõlbustab,» kiitis Helm. Ta tõdes, et see mõjutaks juristide ja kohtunike tööd oluliselt, kui xLaw  rakendus enam ei toimiks ning leppida tuleks kohtute infosüsteemi, riigikohtu veebilehe ja Riigi Teataja pakutavaga.  

Ka Eesti Kohtunike Ühingu esimees, Tartu ringkonnakohtu kohtunik Indrek Parrest ütles, et xLaw rakendus aitab kindlasti kohtunikel tööaega säästa. «Loodan, et suudetakse leida mõistlik lahendus ja kohtutel on ka edaspidi võimalik kasutada automatiseeritud süsteeme asjakohase kohtupraktika leidmiseks,» ütles Parrest Postimehe artiklis.

 Teemaga seotud artiklid:

24.07.2020. Postimees. Avaandmete lukkupanek raskendab kohtute tööd

24.07.2020. DigiPRO Geenius. Kohtute avaandmed pandi lukku juba enne Raivo Aegi esitatud seaduse jõustumist

24.07.2020. ERR. Avaandmete lukkupanek raskendaks ka kohtute tööd

25.07.2020. Sakala. Postimees. Vaba mõte. Salajane kohtupidamine 

26.07.2020. ERR. „Olukorrast riigis": riik peaks kohtute avaandmetele ligipääsu suurendama

26.07.2020. ERR. "Samost ja Sildam": ametnikud ja poliitikud on võtnud suuna vabaduste piiramisele


Varasemad artiklid seoses avaandmega: :  

23.07.2020 Postimees. Raivo Aeg eemaldab kohtuistungite avaandmetest inimeste nimed

22.07.2020 Postimees. Juhtkiri: aeg aitab unustada minevikus tehtud vigu

21.07.2020 Postimees. Kohtute avaandmete kärpimise kava tekitab segadust

21.07.2020 ERR. Advokaat: kohtute infosüsteemi eelnõu on vastuolus kolme seadusega

20.07.2020 Õhtuleht. Kriminaalide kaitseks: justiitsminister piirab kohtuotsuste kättesaadavust



ExtendLaw teeb kõik endast oleneva, et pakkuda oma klientidele kvaliteetset teenust.

Rõhutame, et vaatamata avaandmetele ligipääsu raskendamisele, on meie klientidele xLaw Legal keskkonnas kättesaadavad  kohtulahendid endiselt ajakohases seisus.  





Eelmine
xLaw on nüüd Facebookis
Järgmine
2020 I poolaastal valmis 6 uut xLaw funktsiooni